Kaarel Piirimäe pälvis Vilis Vītolsi auhinna
Ajaloo ja arheoloogia instituudi dotsent ja Eesti sõjamuuseumi vanemteadur Kaarel Piirimäe pälvis Vilis Vītolsi preemia parima artikli eest ajakirjas Journal of Baltic Studies. Balti teaduste edendamise ühing (Association for the Advancement of Baltic Studies, AABS) valis 2017. aastal ilmunud artiklitest auhinna vääriliseks Piirimäe kirjutise “Liberals and Nationalism: E.H. Carr, Walter Lippmann and the Baltic States from 1918 to 1944”.
Vilis Vītolsi preemia on auhind, mis määratakse JBS-s aasta jooksul avaldatud parimale artiklile. Valiku teeb AABS-i juhatuse valitud komitee. Eelistatakse artikleid, mis hõlmavad kõiki kolme Balti riiki, käsitlevad olulist teaduslikku või aktuaalset probleemi, püstitavad uudse küsimuse või hüpoteesi ning paistavad silma eeskujuliku uurimuse ja stiili poolest. Võrdsete kandidaatide korral eelistatakse noori autoreid. Auhinnaga käib kaasas 500-dollarine preemia.
Zürii tõstis esile Piirimäe artikli teaduslikku kvaliteeti: “See on artikkel, mis puudutab kõiki Balti riike, kuid arutledes geopoliitika ja rahvusluse tajumuste üle ajaloos väljub oma mõjult Balti uuringute valdkonna piiridest. See on hästi kirjutatud ning loetav ka mittespetsialistidele.”
Kaarel Piirimäe artikkel uurib Lääne liberaalide vaateid rahvuslusele sõdadevahelisel perioodil, keskendudes Ameerika publitsisti Walter Lippmanni ja Inglise teoreetiku ja ajaloolase E. H. Carri töödele. Piirimäe väidab, et kuigi jõudude tasakaalu nihkumine 1930. aastatel oli oluline tegur, mis viis Eesti, Läti ja Leedu iseseisvuse kaotamiseni, ei tohi jätta tähelepanuta ka realismi and geopoliitika ideelist võidukäiku rahvusvahelises poliitikas. Lippmanni ja Carri vaadete areng illustreerib hästi, kuidas paljud Lääne mõtlejad pettusid Esimeses maailmasõjas esile tõusnud rahvaste enesemääramise põhimõttes ning väikeriikide suveräänsust toetanud Euroopa süsteemis. Eemaldumine liberaalsest rahvuslusest ei olnud seotud Hitleri välispoliitika võidukäiguga, vaid oli tekkinud juba märksa varem seoses suure majanduskriisiga.
Varasematel aastatel on antud auhind teiste seas Diana Mincyte ja Ulrike Plathile, Epp Annusele, Liina Lukasele ja Kersti Lustile.